Цей рік відзначався збільшенням запитів про допомогу від постраждалих від тортур осіб та членів їх сімей, а також родин зниклих безвісти. Щиро вдячні усім, хто був поряд з нами увесь цей рік та нашим партнерам United Nations Voluntary Fund for Victims of Torture, DIGNITY – Danish Institute Against Torture, People in Need, International Partnership for Human Rights (IPHR), за підтримку нашої діяльності.
У 2023 році ми отримали звернення від 1078 людей, серед яких:
- 581 – людини, які перебували в полоні та зазнали тортур і жорстокого поводження
- 497 – рідні полонених та зниклих безвісти осіб
Допомога надавалася телефоном, онлайн та оффлайн. Бенефіціари зверталися з усіх регіонів України, але значна частина з них, з Херсонської та Харківської областей.
Цим людям було надано:
Деякі попередні висновки, виходячи з наданої нам інформації жертвами тортур чи їх рідними, які можна зробити вже зараз:
- щодо масового характеру застосування катувань до затриманих під час війни осіб. Як до військовополонених, так і до затриманих цивільних осіб.
- збільшення випадків СНПК, які застосовуються до полонених та затриманих цивільних осіб.
- викрадення, тортури, сексуальне насильство застосовується з метою отримання інформації чи зізнання, так і як каральний метод, спосіб приниження, демонстрації сили, влади, впливу на спільноту тощо;
- щодо неналежних умов утримання полонених та цивільних осіб: неналежне харчування, що в частині випадків призвело до критичної зменшення маси тіла, ненадання медичної допомоги, що в частині випадків призвело до незворотних фізичних наслідків (інвалідності) а також смерті, утримання в приміщеннях, які не передбачені для проживання людей та в яких не дотриманні санітарно-гігієнічні норми, а також в холодних, переповнених приміщеннях тощо.
Разом з тим, паралельно ми надавали підтримку і іншим категоріям цивільного населення, що постраждало від війни в Україні.
Ми підготували рекомендації по роботі з людьми що пережили полон тортури. При складанні цих рекомендацій ми використали багаторічний досвід ГО «Блакитний птах» в наданні допомоги людям, які пережили полон та тортури, спираючись на міжнародні стандарти, протоколи та підходи до подолання наслідків тортур.
- Стамбульський Протокол як інструмент документування наслідків катування з метою розслідування найтяжчих міжнародних злочинів вчинених в умовах збройного конфлікту.
- Рекомендації для медичних працівників щодо особливостей роботи з пацієнтами, які пережили полон та тортури.
- Зразки документів (заяв, запитів, звернень), які можуть бути корисними при зверненні до органів влади для родичів зниклих безвісти, полонених та звільнених із полону осіб.
У зв’язку зі значним збільшенням постраждалих від тортур в Україні та з метою отримання постраждалими ефективної допомоги в різних регіонах України, ми продовжували ділитися своїм досвідом з психологами інших громадських та благодійних організацій, співробітниками державних установ та медичними працівниками, які у своїй роботі стикаються з особами, що пережили полон та тортури. Протягом 2023 року було проведено:
- 2 п’ятиденних тренінги для психологів з екстреної допомоги постраждалим від тортур. Навчання пройшли 42 психологи.
- 25 онлайн тренінгів. В навчанні взяли участь 782 співробітники громадських та благодійних організацій, державних установ та медичних працівників.
- 1 онлайн 6-ти панельний тренінг в рамках якого 21 психолог із кризових служб та медичних закладів підвищили свою обізнаність щодо психологічних доказів катувань та навчилися проводити психологічну оцінку наслідків катувань відповідно до Стамбульського протоколу.
В 2023 році ми також розпочали інформаційну компанію направлену на підвищення обізнаності українського суспільства щодо психологічного стану та психологічної рівноваги в умовах постійного стресу та зменшення стигматизації у постраждалого від війни цивільного населення щодо психологічної допомоги. Було підготовлено та опубліковано 11 інформаційних матеріалів, які охопили більше ніж 30000 осіб.
Разом з вами чекаємо на перемогу та не зупиняємося! Далі буде…