Цей рік відзначався збільшенням запитів про допомогу від  постраждалих від тортур осіб та членів їх сімей, а також родин зниклих безвісти. Щиро вдячні усім, хто був поряд з нами увесь цей рік та нашим партнерам United Nations Voluntary Fund for Victims of Torture, DIGNITY – Danish Institute Against Torture, People in Need, International Partnership for Human Rights (IPHR),  за підтримку нашої діяльності.

У 2023  році ми отримали звернення від  1078 людей, серед яких:

 • 581 –  людини, які перебували в полоні та зазнали тортур і жорстокого поводження
 • 497  – рідні полонених та зниклих безвісти осіб

Допомога надавалася телефоном, онлайн та оффлайн. Бенефіціари зверталися з усіх регіонів України, але значна частина з них, з Херсонської та Харківської областей.

g8g8t8t68

Цим людям було надано:

g8g8t8t68

  Деякі попередні висновки, виходячи з наданої нам інформації жертвами тортур чи їх рідними, які можна зробити вже зараз:

 • щодо масового характеру застосування катувань до затриманих під час війни осіб. Як до військовополонених, так і до затриманих цивільних осіб.
 • збільшення випадків СНПК, які застосовуються до полонених та затриманих цивільних осіб.
 • викрадення, тортури, сексуальне насильство застосовується з метою отримання інформації чи зізнання, так і як каральний метод, спосіб приниження, демонстрації сили, влади,  впливу на спільноту тощо;
 • щодо неналежних умов утримання полонених та цивільних осіб: неналежне харчування, що в частині випадків призвело до критичної зменшення маси тіла, ненадання медичної допомоги, що в частині випадків призвело до незворотних фізичних наслідків (інвалідності) а також смерті, утримання в приміщеннях, які не передбачені для проживання людей та в яких не дотриманні санітарно-гігієнічні норми, а також в холодних, переповнених приміщеннях тощо.

  Разом з тим,  паралельно ми надавали підтримку і іншим категоріям цивільного населення, що постраждало від війни в Україні.

g8g8t8t68

 Ми підготували рекомендації по роботі з людьми що пережили полон тортури. При складанні  цих рекомендацій ми використали багаторічний досвід  ГО «Блакитний птах» в наданні допомоги людям, які пережили полон та тортури, спираючись на міжнародні стандарти, протоколи та підходи до подолання наслідків тортур.

 • Стамбульський Протокол як інструмент документування наслідків катування з метою розслідування найтяжчих міжнародних злочинів вчинених в умовах збройного конфлікту. 
 • Рекомендації для медичних працівників щодо особливостей роботи з пацієнтами, які пережили полон та тортури.
 • Зразки документів (заяв, запитів, звернень), які можуть бути корисними при зверненні до органів влади для родичів зниклих безвісти, полонених та звільнених із полону осіб.

  У зв’язку зі значним збільшенням постраждалих від тортур в Україні та з метою отримання постраждалими ефективної допомоги в різних регіонах України, ми продовжували ділитися своїм досвідом з психологами інших громадських та благодійних організацій, співробітниками державних установ та медичними працівниками, які у своїй роботі стикаються з особами, що пережили полон та тортури. Протягом 2023 року було проведено:

 • 2 п’ятиденних тренінги для психологів з екстреної допомоги постраждалим від тортур. Навчання пройшли 42 психологи.
 • 25 онлайн тренінгів. В навчанні взяли участь 782 співробітники громадських та благодійних організацій, державних установ та медичних працівників.
 • 1 онлайн 6-ти панельний тренінг в рамках якого 21 психолог із кризових служб та медичних закладів підвищили свою обізнаність щодо психологічних доказів катувань та навчилися проводити психологічну оцінку наслідків катувань відповідно до Стамбульського протоколу.

   В 2023 році ми також розпочали інформаційну компанію направлену на підвищення обізнаності українського суспільства щодо психологічного стану та психологічної рівноваги в умовах постійного стресу та зменшення стигматизації у постраждалого від війни цивільного населення щодо психологічної допомоги. Було підготовлено та опубліковано 11 інформаційних матеріалів, які охопили більше ніж 30000 осіб.

Разом з вами чекаємо на перемогу та не зупиняємося! Далі буде…

Ви можете підтримати організацію фінансово:
Карта організації: 4246 0010 0367 9994
Або
Найменування отримувача: ГО БЛАКИТНИЙ ПТАХ
Код отримувача: 39957024
Рахунок отримувача IBAN: UA383052990000026001005019139
 Назва банку: АТ КБ “ПРИВАТБАНК”
Share.

About Author

Comments are closed.