Як і для мільйонів українців, цей рік видався складним для нас. Загалом, цей період характеризується значним збільшенням запитів про допомогу від постраждалих від тортур та членів їх сімей, а також родин зниклих безвісти і екстремальними умовами, в яких доводилося працювати нашим співробітникам протягом 2022 року. Це відбувалося через жорстоку війну, яку веде Російська Федерація проти народу України.
Щиро вдячні усім, хто був поряд з нами увесь цей рік та нашим партнерам United Nations Voluntary Fund for Victims of Torture, DIGNITY – Danish Institute Against Torture, People in Need, Sigrid Rausing Trust за підтримку нашої діяльності.
У 2022 році ми отримали звернення від 977 людей, серед яких:
- 474 – людини, які перебували в полоні та зазнали тортур і жорстокого поводження;
- 503 – рідні полонених та зниклих безвісти осіб
Цим людям було надано:
Остаточні висновки про поширеність, масштаб застосування тортур військовими РФ та членами незаконних збройних формувань, які підпорядковуються РФ та профіль наслідків тортур можна буде робити після завершення війни. Але деякі попередні висновки, виходячи з наданої нам інформації жертвами тортур чи їх рідними, можна зробити вже зараз:
- щодо масового характеру застосування катувань до затриманих під час збройного конфлікту осіб. Як до військовополонених, так і до затриманих цивільних осіб.
- застосування катування, як “рутинну процедуру” – у всіх окупованих містах та селищах відразу влаштовуються катівні, через які “пропускають” затриманих. Тортури рутинно і немотивовано застосовуються окупантами при допитах, фільтраційних заходах тощо.
- викрадення, тортури використовуються як каральні методи і спосіб залякування та примушення місцевих громад на окупованих територіях до покори та лояльності. Мета, як в отриманні інформації, так і в демонстрації сили, влади, бажанні домінувати, покарати, придушенні спротиву, впливі на спільноту, тощо;
- щодо домінування психологічних методів та психологічних аспектів фізичних методів насильства. Зокрема, застосування насильства на очах у рідних, в тому числі батьків на очах у дітей; дітей – на очах у батьків; приниження, залякування, використання дітей для шантажу, тощо.
Разом з тим, після початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації, ми не могли залишитися осторонь і від інших категорій цивільного населення, що постраждало від війни в Україні. Ми одні з перших, уже в березні, почали надавати кризову психологічну підтримку громадянам, у квітні – разову грошову допомогу, у червні – юридичну допомогу постраждалому від бойових дій цивільному населенню.
Кризова психологічна допомога надавалася телефоном, онлайн та оффлайн.
Переважна більшість разової грошової допомоги у розмірі 3000 гривень було надано:
- цивільним особам, що зазнали поранення в результаті бойових дій та потребують кошти на лікування/реабілітацію;
- членам сімей загиблих цивільних осіб.
Ми підготували алгоритми дій по найбільш поширеним питанням, щодо яких до нас зверталися за юридичними консультаціями:
1). Порядок першочергових дій які мають зробити родичі після потрапляння близької людини до полону;
У зв’язку зі значним збільшенням постраждалих від тортур в Україні та з метою отримання постраждалими ефективної допомоги в різних регіонах України ми почали активно ділитися своїм досвідом. Протягом 2022 року:
396 психологів громадських та благодійних організацій, волонтерів, психологів державних закладів підвищили свою обізнаність стосовно становища, проблематики, особливостей психологічного стану та психологічної рівноваги людей, що пережили полон та тортури, а також їх рідних;
88 медичних працівників, де проходять лікування особи, що пережили полон та тортури підвищили свою обізнаність стосовно проблематики, особливостей психологічного стану та психологічної рівноваги осіб, які пережили полон та тортури;
210 співробітників державних установ, що у своїй роботі стикаються з особами, що пережили полон та тортури, а також їх рідними, підвищили свою обізнаність стосовно становища, проблематики, особливостей психологічного стану людей, які пережили полон та тортури, а також їх рідних.
Разом з вами чекаємо на перемогу та не зупиняємося! Далі буде…
Ви можете підтримати організацію фінансово:
Карта організації: 4246 0010 0367 9994
Або
Найменування отримувача: ГО БЛАКИТНИЙ ПТАХ
Код отримувача: 39957024
Рахунок отримувача IBAN: UA383052990000026001005019139
Назва банку: АТ КБ “ПРИВАТБАНК”