Мирні люди зниклі безвісти на Донбасі

Як розпізнати суїцидальні настрої і попередити самогубство

0

Самогубство – найпоширеніша в світі причина неприродної смерті. У Міжнародний день запобігання суїцидам, який відзначається 10 вересня, психолог ГО “Блакитний птах” Наталія Шапошник розповідає про можливості виявлення суїцидальних настроїв в людини і способи попередити самогубство.

Суїциди найбільш поширені серед підлітків і літніх людей. Ще дві групи ризику, про які треба пам’ятати в Україні, – це ветерани та мирні громадяни, що пережили тортури та полон. Серед головних причин самогубств – розрив зв’язків з близькими, відчуття власної непотрібності, втрата роботи, фінансові складнощі, вживання наркотиків або алкоголю, хронічні хвороби.

Суїцид – це не стільки акт, скільки розгорнутий в часі процес. Рішення позбавити себе життя не виникає спонтанно, а проходить через низку стадій. Породжує його кризова ситуація, яку людині не вдається подолати. Думка про смерть як вихід поступово розвивається в спроби уявити власну смерть, а потім і в бажання смерті.

Виявити суїцідальний настрій буває важко навіть фахівцеві, проте існує низка станів людини, які можуть свідчити про небезпеку. Так, людина може прямо говорити про самогубство або проявляти інтерес до нього якимось іншим чином; перебувати тривалий час в стані розгубленості, безпорадності, неспокою; переживати різкі зміни настрою; поводитися агресивно; виявляти почуття відчаю, провини, сорому; мати порушення сну.

Людина в передсуїцідальному стані може також ставати менш продуктивною, ніж зазвичай, демонструвати занижену самооцінку, втрачати інтерес до речей, які приносили їй задоволення раніше.

Надзвичайно тривожними сигналами є добровільна ізоляція людини від колег, друзів, родини; відмова від цінних речей; приведення до ладу справ як-от дзвінки з вибаченнями за якісь давні провини або залагодження майнових питань; пошук доступу до летальних засобів – зброї, отруюючих речовин тощо. Це може означати останню передсуїцідальну стадію, коли людина вже прийняла рішення про позбавлення себе життя.

Кожен чи кожна з нас, мабуть, зможе пригадати епізод з якого-небудь фільму, в якому людину, яка збирається позбавити себе життя, в останній момент переконують відступити. Самогубство – це радикальний спосіб звернення до інших людей, відчайдушна спроба привернути до себе увагу. Навіть готуючись до фінального акту у процесі самогубства, людина очікує, що хтось чи щось її зупинить. Інколи для цього достатньо довірливої конфіденційної розмови з фахівцем-психологом або з кимось, кому людина може довіритися, розраховуючи на розуміння, – другом чи подругою, бойовим побратимом.

Людині, яка думає про самогубство, треба допомогти побачити інші шляхи вирішення проблеми, яка штовхає її на такий крок. Турбота про стабільну самооцінку людини, її соціальну інтегрованість, наявність в неї інтересів і можливостей для їх реалізації – запорука сталих стосунків і спосіб запобігання непоправної втрати.

В ГО “Блакитний птах” відкрита спеціальна лінія психологічної підтримки людей, які пережили полон, родичів полонених і зниклих безвісти. Якщо ви думаєте про самогубство або спостерігаєте суїцідальні настрої у когось з членів вашої сім’ї, ви можете звернутися по допомогу до психологів організації за номером 095 016 26 22.

Share.

About Author

Comments are closed.