Вплив змін у соціумі на особистий емоційний стан людини (частина 3)

0

Відчуття несправедливості

Сьогодні у світі держави та міжнародні організації вимушені реагувати на спалах пандемії. Епідемія триває вже довго та постійно вимагає приймати рішення, пов`язані з заборонами та обмеженнями, щоб зменшити розповсюдження вірусу, знизити кількість захворювань у тяжкій формі та смерті людей. Примусові обмеження та заборони викладають у юридичних документах, які мають форму наказу, не мають особистого звернення до кожної людини та детального роз’яснення навіщо так потрібно робити. Такі обставини та рішення змінюють звичайне життя соціуму, терміново зупиняючи соціально-культурні звички та традиції взаємодії кожної людини у межах соціуму та родини. Це впливає на емоційний стан людини. Також може викликати відчуття несправедливості, яке виражається на соціальному, родинному, особистому рівні у зниженні відчуття спільності, належності до спільноти, поваги, порушення прав людини.
Я думаю, цей текст, гарний привід запропонувати спосіб, який людина можна використати, коли відчуває несправедливість.
Перший крок. Розібратися, що описує слово несправедливість.
1. Значення слова, яке надає Великий тлумачний словник сучасної мови:
Несправедливий вчинок, несправедливе ставлення до кого -, чого-небудь.
2. Частина тексту з Вікіпедії розміщує таку інформацію:
Несправедливість — відсутність або протилежність справедливості. Термін може бути застосований щодо окремого випадку або ситуації. Термін зазвичай стосується поганого поводження, зловживання, зневаги або посадового злочину, що залишився безкарним або санкціонованим правовою системою.
Другий крок. Знайти особисте значення слова, яке буде показувати життєву філософію та світогляд. Пропоную за основу взяти схему роботи Френка Пьюселіка. Він пропонує відповісти на питання: які дії (дієслова), відображають слово, у нашому випадку це «Несправедливість»?
Він розподіляє дії на напрямки: мої особисті та інших людей.
Для прикладу я використаю слово «Повага»
• Мої дії, які відображають слово «Повага»:
Виконую обіцянки, приходжу вчасно, допомагаю, коли просять
• Мої очікування дій від інших, які відображають слово «Повага»:
Виконувати обіцянки; приходити вчасно; допомагати, коли попрошу.
Третій крок. Спробуйте знайти свій опис слова «несправедливість». Це може бути від 3 до 5 дій у кожному напрямку.
Четвертий крок. Порівняйте дії, які ви написали у кожному напрямку. Вони схожі? Чи вони мають розбіжності? Якщо мають розбіжності, спробуйте знайти причини чому вони різні.
П`ятий крок. У ситуації, коли ви відчули несправедливість, спробуйте помітити, спираючись на ваше значення цього слова: Що інші зробили несправедливо стосовно вас?
Шостий крок. Як на вашу думку буде справедливо?
Сьомий крок. Що ви можете змінити зараз, щоб відновити відчуття справедливості? Які кроки потрібно зробити? Як приклад дій може бути: поскаржитись психологу/психотерапевту; подати позов до суду.
Описуючи те, що людина бачить, чує, відчуває, робить дає можливість мати чітке розуміння, стосовно того, що відбувається тут та зараз. Це зміцнює відчуття впевненості у собі.
Бажаю вам більше ситуацій у житті, які підвищують впевненість у собі! Бережіть себе!
Фахівці “Блакитного птаху” продовжує надавати психологічну та юридичну підтримку людям, які стикались з жахом незаконних затримань та зникнень у зв’язку з війною на сході України.
*Тел. психологічної підтримки: 095 016 26 22
*Тел. Юридичної підтримки 050 937 53 70
Текст підготовлено психологом-психотерапевтом Ольга Малая
Share.

About Author

Comments are closed.