Самодопомога при погіршенні психологічного стану

0

Психологічний стан – річ досить цікава. Це наш сканер безпеки, який визначає, чи все гаразд навколо, чи справлюсь я з поточними проблемами (і стресами). Добре коли він гарний: (добре)гарне самопочуття, (позитивні) емоції, настрій, впевненість, що щоб не сталося, я справлюсь. Гарний психологічний стан – це коли я зберігаю свої кордони, свою зону впливу і контролю, коли я є активним учасником того, що відбувається у моєму житті.

Але життя не є чимось сталим та запланованим, воно вносить свої корективи. Негативні моменти, стреси, наростальна крива очікувань від нас, збільшення вимог від навколишнього світу, непередбачувані події здійснюють вплив на наш психологічний стан, порушують наш баланс. Не все може бути, і не є, у нашій зоні контролю і впливу, не все можемо передбачити й не на все можемо впливати, але завжди є щось що нам під силу: ми не можемо змінити чи вплинути ситуацію, але можемо змінити своє ставлення чи відношення, тобто в нашій зоні контролю і впливу потурбуватися про себе.

Що робити, якщо раптом якась із галузей життя порушилася, і погіршився психологічний стан? Поганий настрій, порушення сну, підвищилася тривожність, емоції «зашкалюють», підвищена втомлюваність, думки схожі на якийсь цикл: постійно крутяться одні й ті ж самі. Не вистачає сил все спинити. І виникає таке відчуття, що цей стан більший ніж ти, і ти відчуваєш себе безпорадним, не знаєш що робити, як допомогти, як вирватися. Але впевнений, що точно щось не так, що щось турбує, ранить, бентежить. І не завжди є можливість отримати допомогу психолога.

Кілька порад, що ви можете зробити самостійно вже, поки не знайдете гарного фахівця. А, можливо, після цих простих кроків він вам і не знадобиться. Проте, це лише, так звана, первинна «самодопомога», яка може лише стабілізувати на певний, короткий час. І якщо причина глибша і більша, то допомога хорошого фахівця дуже необхідна. Зробіть ці прості кроки, щоб з’явилися сили та можливість знайти такого спеціаліста.

1. «Безпечне місце». Обов’язково знайдіть собі таке. Це має бути те місце, де затишно, комфортно, наповнює силами. Якщо немає такого у реальності, пошукайте просто фото, яке б надихало. Фото чи картинка може бути завжди у телефоні під рукою. «Побудьте» у цьому місці, подивіться навколо, знайдіть предмети, які асоціюються з цією безпекою та комфортом. Навіть якщо, цих предметів немає, подумайте, яких хочеться додати.

2. «Три точки опори». Зручно сядьте. Відчуйте добре підлогу, і як ваші стопи її торкаються, яка підлога на дотик. Уважно поспостерігайте, чи повністю відчуваєте свою стопу, з усіх боків, чи повністю спираєтесь на підлогу, перевірте її на міцність. Це перша точка опори. Друга: зверніть увагу на свій таз, як він сидить, напружений чи розслаблений, як відчувається стілець чи те місце де ви сидите. Можете рухатися вправо-вліво. Чи потрібно ще щось додати? Третя точка: ваша спина. Обіпріться спиною о стіну, спинку стільця. Потріться спиною о цю опору, «відчуйте» спину. Відчуйте, як вона може «розслабитися» й «покластися» на цю опору і підтримку. Чи всю спину відчуваєте? Чи комфортно вашій спині? Чи потрібно щось додати? Поверніться знову подумки до всіх точок опори, поспостерігайте чи є зміни і них, чи потрібно ще щось додати. Оцініть свій стан в цих точках. Пройдіть так по цих точках три рази і поспостерігайте зміни.

3. «Дихання». Це напевно найголовніше. Дихайте повільно та спокійно. Вдихаємо носом, видихаємо ротом. Дихаємо уважно та приязно до себе. Дихайте у своєму темпі, як зручно. Поспостерігайте як підіймається ваша грудна клітка на вдихові та опускається на видиху. Як повітря заходить і виходить. Просто спостерігайте за таким природним і часто непомітним процесом, як дихання. Зробіть таких 7-9 спокійних вдихів та видихів.

4. «Напруження-розслаблення». Напружте все тіло, повністю, побудьте у цьому напруженні кілька секунд, розслабтесь. Відчуйте як розслаблення розливається по всьому тілу. Повторіть 3-5 разів.

5. «54321». Така собі гарна гра на перемикання. Тут потрібно просто фіксувати і рахувати. 5 – назвіть просто 5 предметів, які бачите навколо, спокійно перераховуючи їх. 4 – назвіть 4 звуки, які чуєте навколо, просто перераховуючи їх. 3 – доторкніться до 3-х різних предметів і скажіть який цей предмет на дотик. 2 – назвіть 2 запахи, які відчуваєте. 1 – скажіть щось хороше про себе. Цю вправу потрібно робити спокійно, нікуди не поспішаючи. Повторіть 3 рази.

Ви можете виконувати всі вправи, але обов’язково має бути будь-які 3. Повторюйте їх протягом дня не менше 7-8 разів. З часом ви обов’язково побачите позитивні зміни у своєму психологічному стані. Але якщо стан не покращиться, обов’язково зверніться за фаховою допомогою.

 

Бережіть себе!

З турботою про вас, команда ГО «Блакитний Птах».

Share.

About Author

Comments are closed.