Мирні люди зниклі безвісти на Донбасі

Нормалізація переживань щодо змін у психологічному стані після хвороби на коронавірус

0

Пандемія – це довготривала надзвичайна та кризова ситуація, яка раптово змінює звичну картину світу людини, супроводжується ізоляцією в умовах карантину, втратою орієнтирів та звичайних способів подолання кризових ситуацій. Це впливає на психологічний стан, людина може відчувати шок, втрату стабільності, страх померти, втрату звичайних контактів з близьким оточенням. Людина може переживати самотність, біль, страждання, страх, безсилля, безпорадність, агресію.
Коли людина помічає перші симптоми коронавірусу, переживання загострюються, оскільки ситуація стає більш приголомшливою та жахливою. Людина стикається з хворобою та не має чітких відповідей на запитання: як вона буде проходити, буде погіршення стану, допоможе лікування, буде надана якісна медична допомога у разі потреби госпіталізації. Після лікування та зникнення симптомів хвороби, переживання залишаються, тому, що ситуація карантину продовжується. Довготривала незавершеність пандемії продовжує впливати на психологічний стан людини з новою силою.
Всесвітня організація охорони здоров`я, лікарі, вчені, психотерапевти з різних країн світу досліджують психологічний стан людей після хвороби на COVID-19. Наслідки пандемії та хвороби стали для багатьох людей складним випробуванням та значним викликом сучасності, сильним стресом. Такий стан сьогодні має назву «Long Covid» або «постковідний синдром». Дослідження у різних країнах дали змогу зробити список симптомів, які частіше виникають у людей: втома; неможливість сконцентруватися; відчуття тривоги та/або депресії; загальна слабкість; головні болі; панічні атаки; відчуття задухи.

Як нормалізувати переживання після хвороби на коронавірус?

Крок 1. Відновлення відчуття контролю за своїм життям

1. Помітити, як змінився психологічний стан після одужання.
2. Які переживання стали сильніші, які зменшилися.
3. Які з`явилися нові переживання, які зникли.
4. Як змінилося життя після хвороби.
5. Які є обмеження та можливості зараз.
6. Що можливо робити зараз самостійно для забезпечення свого життя, що неможливо робити зараз.
7. До кого є можливість звернутися за допомогою.
8. До якого лікаря є можливість звернутися за консультацією стосовно свого фізичного стану.
9. До якого психолога або психотерапевта є можливість звернутися за консультацією стосовно свого психологічного стану.

Крок 2. Стабілізування психологічного стану

1. Достатній нічний сон, 8-10 годин на добу.
2. Ранкова гімнастика.
3. Прогулянки на свіжому повітрі.
4. Повноцінна їжа, не менш 3 разів на добу.
5. Помітити на що використовуються сили?
6. Помітити на що є можливість не витрачати сили?
7. Відпочинок, який надає розслаблення.
8. Перед сном помічати, що сьогодні було красивого та радісного, від чого було отримано задоволення.
9. Чіткий план дій на кожний день, тиждень.
Приводжу уривок з книги Олени Михалкової «Кімната старовинних ключів», який яскраво показує, що людина може робити, коли стикається зі складними переживаннями у житті:
«Якщо тобі важко, йди маленькими кроками. Роби те, що повинна, по трішечки, не зазирай в майбутнє. Не думай навіть про те, що трапиться завтра. Помий посуд. Витри пил. Напиши листа. Звари суп. Бачиш? Ти йдеш маленькими кроками. Зробила крок, зупинилася, передихнула, похвалила себе. Потім інший. За ним третій. Ти сама не помітиш, як твої кроки стануть ширшими. Настане час, коли ти зможеш подумати про завтрашній день без сліз».
Будьте здорові! Бережіть себе!

Фахівці “Блакитного птаху” продовжує надавати психологічну та юридичну підтримку людям, які стикались з жахом незаконних затримань та зникнень у зв’язку з війною на сході України.
*Тел. психологічної підтримки: 095 016 26 22
*Тел. Юридичної підтримки 050 937 53 70
Текст підготовлено психологом-психотерапевтом Ольга Малая
Share.

About Author

Comments are closed.