Сьогодні світ мінливий та стрімкий, в якому люди, події, відносини швидко змінюються. В такому темпі та ритмі життя людина має бажання бути постійно впевненою у собі, долати складні життєві ситуації, досягати своїх мрій, мати задоволення від життя та стосунків. Для цього гарно мати навички, які допомагають помічати свої особисті межи та межи інших людей у спілкуванні та подоланні спільних кризових або конфліктних ситуацій. Впевненість у собі зміцнюється, коли людина знає та усвідомлює, що вона керує своїми емоціями, думками, діями. Відчуття можливості мати та висловлювати свою думку допомагає людям створювати комфортні відносини з іншими людьми, формуючи довіру, співчуття, близькість, любов.
Відомий американський психотерапевт Мануель Дж. Сміт у 1969 році, спираючись на свій професійний досвід розробив систему методів та технік для підвищення впевненості у собі, які дозволяють людині навчитися наполягати на своїй думці та досягати своїх цілей. У своїй книжці «Тренінг впевненості у собі» він дає опис, як формувати навички, як їх тренувати. Автор бере за основу концепцію асертивності та детально описує асертивність, асертивну поведінку та їх вплив на відносини між людьми. Поняття асертивність, в перекладі з англійської «аssertiveness» означає – стверджувати, відстоювати. Якщо більш розгорнуто, асертивність – це особиста відповідальність за свою поведінку; вміння не звинувачувати інших людей за їх реакцію на нашу поведінку; здатність людини відстоювати свою точку зору, не порушуючи моральних прав іншої людини; самоповага, повага до інших людей. Асертивність дає можливість зробити свою поведінку гнучкою.
Одним з напрямків у своїй книзі Мануель Дж. Сміт приділяє правам людей, коли вони спілкуються один з одним. Спираючись на поняття асертивності, він сформував 10 прав особистості:
1. Право оцінювати власну поведінку, думки та емоції, відповідати за їх наслідки.
2. Право не вибачатися та не пояснювати свою поведінку.
3. Право не брати на себе відповідальність за чужі проблеми.
4. Право змінити свою думку.
5. Право помилятися та відповідати за свої помилки.
6. Право казати: «я не знаю».
7. Право бути незалежним від доброзичливості інших та від їх доброго ставлення до мене.
8. Право приймати нелогічні рішення.
9. Право казати: «я тебе не розумію».
10. Право казати: «мене це не цікавить».
Будьте здорові! Хай відносини з іншими людьми вам дають комфорт та радість!
Фахівці “Блакитного птаху” продовжує надавати психологічну та юридичну підтримку людям, які стикались з жахом незаконних затримань та зникнень у зв’язку з війною на сході України.
*Тел. психологічної підтримки: 095 016 26 22
*Тел. Юридичної підтримки 050 937 53 70
Текст підготовлено психологом Ольга Малая