Упередження про психологічну допомогу: чому вони можуть стати на заваді?

0

    Психічне здоров’я — це стан душевного комфорту при якому людина здатна реалізовувати свій власний потенціал, продуктивно і плідно працювати та справлятися з щоденним стресом. Звернутися по допомогу, коли тобі важко – це цілком нормальна практика у всьому світі. Нещодавно ми писали про основні упередження, які нам заважають звернутися за психологічною підтримкою, сьогодні трішки про про міфи, які можуть завадити отримати найкращий результат від психологічної допомоги.

  1. Завдання психолога завжди мене підтримувати та підбадьорювати.

    Суть психологічного втручання –  це дії, що виконуються для досягнення змін емоцій і поведінки людини та призначені для зміцнення здорових емоцій, відносин і звичок. Такі заходи мають на меті поліпшити якість життя. Психолог не може змінити навколишній світ задля допомоги клієнту, але може допомогти змінити сприйняття навколишнього світу. А це може супроводжуватися внутрішнім спротивом у клієнта. На сеансах з психологом людина може відчувати дискомфорт і навіть бажання припинити сеанси.

  2. Усі психологи однакові, мені підійде любий психолог. 

    Психолог, який би він не був професіонал, не може охопити увесь спектр людських проблем. Він може не спеціалізується на даній тематиці. Крім цього, найкращих результатів можна досягти, коли клієнт і психолог зуміли встановити довірливі стосунки, і обоє зосереджені на роботі над певною проблемою.  Тому, будь-який психолог може і не підійти.

  3. Психолог повинен дати пораду, як вирішити мою проблему. 

    Очікування порад – це свідоме або несвідоме перекладання відповідальності за своє життя. Основним завданням психолога є допомогти людині розібратися у проблемі та вирішити її самотужки. Психолог повинен створити безпечний простір для пошуку відповідей на всі питання, клієнт повинен усвідомлювати свою відповідальність за те, що відбувається, бути чесним та відвертим, готовим разом працювати над проблемою та готовим працювати над собою.

  4. Психолог не зможе мене зрозуміти та допомогти, якщо він сам не був у схожій ситуації. Психолог не може консультувати клієнта, якщо його проблема має схожість із проблемою самого психолога. Найчастіше персональний та неопрацьований травматичний досвід несе певну загрозу, руйнуючи необхідну неупередженість фахівця.

5. Психолог бачить мене “наскрізь”, він здатен читати думки.Термін “психологія” означає “наука про душу”. Однак, абсолютно повне знання про душу принципово неможливо – можливо лише рух до цього знання. Насправді, психолог здатний у деякій мірі прогнозувати можливі дії тієї або іншої людини в тій або іншій ситуації. Але це він робить на основі аналізу особливостей темпераменту й характеру людини,  ситуації, у якій ця людина перебуває, події чи ситуації минулого тощо.

6. Психолог має бути безвідмовним, готовим допомагати мені в будь-який час і при при будь-яких обставинах. Психолог – це професія, яка хоч і пов’язана з наданням підтримки й допомоги людям, але психолог це не та людина, що буде потурати всім людським капризам і слабкостям. Психолог також людина, зі своїми мріями, планами проблемами. Психолог може по різним причинам відмовити у наданні допомоги. Але, за потреби, психолог може дозволити звертатися додатково, за погодженим способом зв’язку.

Світлина: https://depositphotos.com

The “Civil Society Promoting Resilience in Ukraine” project is implemented in partnership with Digniti and supported by the Ministry of Foreign Affairs of Denmark. 

Share.

About Author

Comments are closed.