“​Серед звільнених були хлопці, яких ніхто не зустрічав” – Тетяна Сіренко

0

За матеріалами Радіо Свобода: https://www.radiosvoboda.org/a/28944147.html

Психолог ГО “Блакитний Птах” Тетяна Сіренко взяла участь у програмі Радіо Свобода.

Звільненим з полону цивільним громадянам буде важче адаптуватись до життя на волі, ніж військовим, припускає психолог Тетяна Сіренко. За її словами, багато хто з них раніше жив на окупованих територіях і тепер повернувся «в нікуди». Водночас психологічну допомогу всім колишнім бранцям треба надавати виключно добровільно, наголошує військовий психолог Андрій Козінчук. Він зауважує: такої підтримки можуть потребувати не тільки звільнені, а й їхні близькі.

Для колишніх полонених, що прилетіли напередодні до Києва, тепла зустріч українського суспільства була дуже важливою, стверджує психолог громадської організації «Блакитний птах» Тетяна Сіренко.

«Для людини, яка перебувала в полоні і піддавалась катуванням, частиною повноцінного процесу повернення є факт відновлення справедливості й визнання суспільством, що це відбулося, що все-таки дуже важливо, що хтось взяв на себе за це відповідальність», – пояснює вона в ефірі «Ранкової Свободи».

Сіренко, яка була присутня на зустрічі в аеропорту «Бориспіль» напередодні, описує стан колишніх бранців як «ейфорійний», але зауважує, що попереду в них період адаптації. Термін «реабілітація» вважає недоречним.

 

Тетяна Сіренко зауважує, що військові, які повернулися з полону, в дещо кращих умовах, ніж цивільні, адже вони мають чітко визначений статус і право на відповідні соціальні виплати.

 
Для військових дуже важливо після полону повернутися до виконання військових обов’язків
Тетяна Сіренко

«Для військових, дійсно, дуже важливо зберегти гідність військового, зберегти статус, зберегти свої звання. Звичайно, що для військових дуже важливо, якщо стан здоров’я дозволяє, після полону повернутися до виконання військових обов’язків. Це для військових є частиною реабілітації», – каже вона.

При цьому цивільні громадяни, які повернулися з окупованих територій, за словами Сіренко, не мають такого тилу.

Вчора були хлопці, яких ніхто не зустрів. Вони ще не знають, де будуть жити, працювати
Тетяна Сіренко

«Більшість цих людей – це люди, які проживали на території Луганської та Донецької областей, на території окупованих областей. Зараз вони повернулися, і деякі з них повернулися в нікуди. Вчора були хлопці, яких ніхто не зустрів, рідні яких ще доїжджають. Вони тут не мають житла, вони ще не знають, де будуть жити, де будуть працювати, і цей момент для них є дуже важливим, щоб їх у цьому підтримали», – розповідає психолог.

Громадські організації на кшталт «Блакитного птаха», за словами Сіренко, займаються підтримкою родичів полонених і будуть і надалі надавати їм підтримку, проте для екс-заручників принципово важливим є отримати допомогу від української держави.

Цивільні постраждали за свою активну проукраїнську позицію. Є сподівання, що держава візьме на себе відповідальність
Тетяна Сіренко

«Якщо ми говоримо про цивільних, то вони постраждали за свою активну проукраїнську позицію. Звичайно, що є очікування, і вони дуже правдиві, що держава візьме на себе відповідальність. Поки цього не відбудеться, цей процес внутрішній для них не може бути завершеним», – впевнена вона.

У зв’язку з цим психолог висловлює сподівання, що влада забезпечить не тільки моральну, а й матеріальну підтримку тим, хто повернувся з полону.

«Те, що ці люди потребують від держави такої підтримки, визнання й отримання статусів – це питання, яке просто не обговорюється», – переконана вона.

Раніше прем’єр-міністр Володимир Гройсман доручив Міністерству соціальної політики надання фінансової та медичної допомоги українським громадянам, звільненим під час обміну з угрупованнями «ЛНР» та «ДНР», а також їхнім сім’ям.

Ранковий ефір Радіо Свобода слухайте і дивіться на YouTube-каналі

Share.

About Author

Comments are closed.