Дана стаття націлена на людей, які пережили важкі психотравмуючі події в контексті війни, зокрема і люди, задля підтримки яких працює ГО “Блакитний птах”: люди, що пережили полон та тортури, їх родини, члени сімей зниклих безвісти осіб та покликана допомогти цим людям розібратися що таке травмотерапія, як вона може допомогти.
Психотерапевт – особа, яка отримала підготовку та має кваліфікацію в якомусь напрямку психотерапії. Таких напрямків чимало: психоаналіз, когнітивно-поведінкова, гештальт, клієнт-центрована, позитивна психотерапія, тілесна терапія тощо. В випадках, про яких йдеться в даній статті, психотерапія має бути націлена на лікування травми. Наразі виділяють п’ять видів ефективної травмотерапії.
ТФ-КПТ (орієнтована на травму когнітивно-поведінкова психотерапія)
Це засноване на доказах надання допомоги, яке було застосоване та розвинуте протягом останніх 25 років, щоб допомогти дітям та підліткам відновитися після травм.
ТФ-КПТ – це структурована короткострокова модель надання допомоги, яка ефективно покращує ряд показників, пов’язаних із травмою, протягом 8-25 сеансів з дитиною/підлітком та опікуном. ТФ-КПТ є високоефективним для покращення симптомів посттравматичного стресового розладу у молоді (ПТСР). ТФ-КПТ також ефективно усуває багато інших впливів травми, включаючи афективні (наприклад, депресивні, тривожні), когнітивні та поведінкові проблеми, а також покращує особисті переживання батьків або опікунів, які стосуються травматичного досвіду дитини, ефективні батьківські навички та підтримуючу батьківську взаємодію з дитиною.
EMDR (десенсибілізація та повторна обробка рухом очей)
Спеціальна травмотерапія, яка є методом психотерапії, що об’єднує багато успішних елементів цілого ряду терапевтичних підходів та комбінує їх з рухами очей або іншими формами двосторонньої стимуляції таким чином, щоб стимулювати механізм обробки травматичної інформації мозком.
Метод EMDR був створений в 1987 році і успішно допоміг більше як одному мільйону людей, що зазнали психологічних труднощів, які виникають з якогось травматичного досвіду. Такими як: насильство, у тому числі сексуальне насильство, занедбання в дитинстві. EMDR також є дієвим в лікуванні інших скарг, таких як продуктива тривога, проблем пов’язаних з почуттям власної гідності, фобії та інші пов’язані з травмою тривожні розлади.
Показання до EMDR : ПТСР та часткові синдроми внаслідок однієї травматичної події; комплексні розлади після хронічних травматизацій; гострі травматизації; травматична скорбота (порушення адаптації); наслідки травми у дітей та підлітків; дисоціативні розлади.
PE-A (Prolonged Exposure for Adolescents, терапія пролонгованої експозиції)
Це терапевтичне лікування, при якому людей заохочують неодноразово звертатися до ситуацій або дій, яких вони уникають, оскільки вони нагадують їм про їхню травму. А також повертатися до травматичного спогаду кілька разів, переказуючи його (експозиція уявою). Психонавчання щодо типових реакцій на травму, а також вправи для перепідготовки дихання також включені в лікування. Мета полягає в тому, щоб допомогти людям емоційно обробити свої травматичні спогади. Завдяки цим процедурам вони можуть безпечно пам’ятати травму та безпечно відчувати нагадування про травму.
NET (наративно-експозиційна терапія)
Це доказовий метод психотерапії, який допомагає людям, що пережили травматичні події, в тому числі й множинні. Підхід базується на поєднанні експозиційної (методу, коли людина повторно переживає травматичні спогади) та наративної терапії (фокус на створенні історій та їх переосмисленні). Терапевт просить пацієнта створити хронологічну розповідь про своє життя, зосереджуючись переважно на його травматичних переживаннях. Таким чином, пам’ять про травматичний епізод можна уточнити та помістити в більш широкий контекст життя пацієнта. В ході терапії пацієнт поступово опрацьовує свої травматичні спогади і така “експозиція” дозволяє поступово знизити інтенсивність емоцій, пов’язаних із травмою і допомагає змінити сприйняття цих подій.
NET особливо ефективна для тих, хто пережив серйозні травматичні події, такі як: війна, насильство, природні катастрофи, переслідування, тривалий період стресу.
TRT (Teaching Recovery Techniques, Навчання Технік Відновлення)
Було створено та підтверджено після боснійської війни в 1990-х роках як проста і ефективна допомога в управлінні посттравматичним стресовим розладом у дітей і підлітків у багатьох ситуаціях кризи. TRT для лікування посттравматичних стресових розладів може бути надано під час війни і є дуже ефективним, принаймні, в короткостроковій перспективі.
Групова методика TRT – превентивна психоедукаційна та психосоціальна програма на основі когнітивно-поведінкової терапії, розроблена фундацією «Діти і війна» для дітей, що пережили війни та конфлікти. Згідно даної програми дітям розповідають про їхні симптоми та навчають їх адаптивних стратегій коупінгу, зокрема когнітивних технік, методів заспокоєння та стратегій експозиції. TRT відповідно зосереджується на трьох основних складових ПТСР: інтрузіях, гіперзбудливості та униканні.
ТПТ для дітей і підлітків призначений для проведення не тільки психологами, а також вчителями, соціальними працівниками та педіатричними медсестрами.
ГО “Блакитний птах” надає безкоштовну психологічну допомогу, людям, що пережили полон та тортури, рідним полонених та цивільних заручників та членам сімей зниклих безвісти осіб.
Телефони психологічної допомоги ГО Блакитний птах: +380950162622; +380505094049
The “Civil Society Promoting Resilience in Ukraine” project is implemented in partnership with Digniti and supported by the Ministry of Foreign Affairs of Denmark