Кризова психологічна допомога. Як зрозуміти, що людина в кризовому психологічному стані, що відбувається з нею?

0

Криза – це сприйняття або переживання події чи ситуації, тобто нестерпні труднощі, які виходять за межі поточних ресурсів людини і механізмів їх подолання.

Кризи можуть виникати як на індивідуальному так і на суспільному рівнях.

Події під час війни, які переживає сучасне українське суспільство ( масовані обстріли, теракти, воєнні злочини, злочини проти людяності тощо)  впливають на велику групу людей чи суспільство. Виникає масова або соціальна психологічна травма.

Особиста психологічна травма визначається як переживання людиною ситуації чи події, коли вона відчуває, що має труднощі у здатності впоратися з нею та може відчувати втрату контролю. Це може статися, наприклад, коли людина відчуває загрозу собі або своїм рідним,  стає свідком воєнних злочинів або переживає особисту втрату тощо.

Кризовий стан — це  стан людини, яка пережила  психологічну травму або якій загрожує можливість психотравмуючої події.

Ознаками кризових станів може бути: високий рівень тривоги та напруги, сильне хвилювання, відчуття невизначеності, безпорадності, неспроможності, безнадійності, апатії, пригніченості, сильне відчуття  гніву, фізіологічної втоми, зниження самооцінки, труднощі з плануванням свого часу, песимістичні прогнози майбутнього.Людина може стати замкнутою, мало спілкуватися з близькими та рідними.

Кожен окремо з цих станів можуть не нести загрози для нашого психологічного здоров’я. Ми можемо  їх відчувати  у зв’язку із війною. Це така наша нормальна реакція на ненормальну ситуацію, яку ми усі проживаємо. Але якщо людина відчуває декілька чи усі одразу ознаки кризових станів, це привід звернутися за психологічною допомогою.

Ми всі різні, хтось потребує більше підтримки та уваги, а у когось вистачає ресурсу справлятися самому. Якщо людина перебуває в кризовому стані, з яким не може впоратися самостійно та не звертається за допомогою, з часом її стан буде лише погіршуватися. Порушення викликані травмою можуть впливати на особистість людини, змінюється її світогляд, сприйняття навколишнього світу, у деяких людей може розвинутися ПТСР (посттравматичний стресовий розлад). Також, варто зазначити, що постійний стрес, в якому ми усі зараз перебуваємо, спливає також на наше фізичне здоров’я.

Кризова психологія – це негайна короткострокова психологічна допомога, розроблена для того, щоб допомогти людям у кризових ситуаціях та мінімізувати потенціал довготривалої психологічної травми. Кризовий психолог допомагає клієнту впоратися з кризовою ситуацією, пережити важку життєву стадію, переосмислити здобутий досвід та знайти оптимальне рішення.

Станом на зараз, в Україні існують багато організацій, які надають безкоштовну психологічну допомогу як онлайн так і особисто. За нею можна та варто звертатися.

ГО “Блакитний птах” надає безкоштовну психологічну допомогу, у тому числі і кризову, людям, що пережили полон та тортури, рідним полонених та цивільних заручників та членам сімей зниклих безвісти осіб.

Якщо вам потрібна наша підтримка просимо звертатися. Телефони психологічної допомоги:  +380950162622; +380505094049

Світлина https://hero.fandom.com/

The “Civil Society Promoting Resilience in Ukraine” project is implemented in partnership with Digniti and supported by the Ministry of Foreign Affairs of Denmark. 

Share.

About Author

Comments are closed.