Рідна чи близька людина зникла безвісти в зоні бойових дій? Військова частина не надає ніякої додаткової інформації щодо обставин зникнення? Командир не хоче спілкуватися? Побратими надають суперечливу інформацію, при цьому попереджають, що їм заборонено повідомляти рідним цю інформацію? Матеріали службового розслідування надані військовою частиною не інформативні щодо долі зниклого? Звернення до правоохоронних органів, Об’єднаного Центру з пошуку та звільнення полонених при Службі Безпеки України, Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, Міжнародного Комітету Червоного Хреста, Національного інформаційного Бюро, Уповноваженого з прав людини також не дають ніякого результату і здається, що усі ці органи тільки фіксують інформацію але не здійснюють пошук? Врешті-решт складається враження, що після зникнення ваша близька людина нікому не потрібна і ніхто окрім вас не зацікавлений в її пошуку?
Ми не знаємо усіх об’єктивних та суб’єктивних факторів, які можуть впливати на положення справ із з’ясуванням долі зниклих безвісти військовослужбовців, тому не можемо робити висновки щодо виправдання чи не виправдання таких дій. Але таке положення справ призводять до неймовірних страждань рідних зниклих безвісти осіб та спричиняє надзвичайно їх вразливий стан, який ворог намагаються використати у власних цілях.
ГО “Блакитний птах” виступає за зміну практики комунікації з рідними зниклих безвісти осіб, яка наразі склалася, перш за все військовими частинами, в яких проходила службу зникла особа. В цих випадках військова частина являється першоджерелом інформації. Рідні зниклих безвісти мають право та повинні знати усі обставини зникнення їх рідних, заходи, вжиті військовою частиною для з’ясування долі зниклого, заходи, вжиті військовою частиною для евакуації поранених та тіл загиблих з поля бою.
Відсутність цієї інформації у рідних зниклих безвісти осіб, змушує їх збирати неперевірену та непідтверджену інформацію, у тому числі в сумнівних джерелах. Наразі існують багато таких джерел: російські телеграм канали, сайти для пошуку зниклих, полонених, загиблих українських військових, які створені та використовуються ворогом для інформаційно-психологічного тиску на них, дискредитації влади України, донесення пропаганди, маніпулювання та викривлення фактів тощо. Враховуючи вразливий стан рідних зниклих безвісти осіб, умови невідомості та невизначеності, в яких вони можуть жити роками, такий вплив може досягати мети.
Рідні та близькі зниклих безвісти осіб переживають стан, який називають невизначеною втратою. Невизначена втрата — це особливо травматичний тип втрати, який викликає унікальний вид горя, якому, інколи, не має кінця. І причиною цього є саме невизначеність та неможливість вплинути на ситуацію.
Ми розуміємо, що ніщо не може змусити рідних зниклих безвісти не намагатися з’ясувати долю своїх близьких, тому, в окремому матеріалі, напишемо декілька порад, яких варто дотримуватися щоб протистояти намаганням ворога психологічно впливати на них. Перш за усе, потрібно пам’ятати, що це саме російська федерація розпочала війну проти України. І саме цей факт являється причиною ситуацій, через які зникають наші близькі. Але цей факт не знімає з влади України відповідальності за долю своїх громадян, яких вона призвала для захисту нашої країни, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, і які у зв’язку з цим зникли безвісти.
На жаль, ми не маємо можливості допомогти розшукати зниклих безвісти осіб, але ми завжди готові підтримати вас.
Психологічна допомога +380950162622; +380505094049 Юридична допомога +380509375370
The “Civil Society Promoting Resilience in Ukraine” project is implemented in partnership with Digniti and supported by the Ministry of Foreign Affairs of Denmark.