Де знайти підтримку рідним зниклих безвісти осіб? Чим можуть бути корисні групи підтримки?

0

За даними Міністерство внутрішніх справ України, станом на жовтень 2023 року, понад 26 тисяч людей вважаються зниклими безвісти за особливих обставин. 

Рідні та близькі зниклих безвісти осіб переживають стан, який називають невизначеною втратою. Вони можуть роками жити в невідомості та невизначеності.  Між надією і сподіванням, що близька людина жива, просто не має змоги дати знати про себе та стахом, що вона уже не повернеться до них, померла чи загинула  і відчаєм, що вони ніколи не зможуть взнати про долю близької людини. Невизначена втрата — це найбільш стресовий вид втрат. Невизначеність завдає багато емоційного болю та виснажує. Причиною є невизначеність ситуації, яку людина переживає та неможливість вплинути на цю ситуацію.

Досить часто ці люди можуть переживати: тривалий апатичний стан або стан гіперактивності чи гіперзбудження; самоізоляції, коли людина починає уникати соціальних контактів; можуть виникати складнощі з виконуванням соціальних ролей, доглядом за дітьми чи батьками тощо; може розвинутися самозвинувачення та самообмеження як самопокарання ( не можна їсти, спати, купляти одяг побутові речі, зустрічатися з друзями тощо); вони можуть відчувати проблеми зі сном, харчові розлади, фізичні болі; також їх можуть переслідувати нав’язливі думки та спогади; виникати суїцидальні думки та інше.

Зрозуміти стан людини, близький якої зник безвісти не зможе ніхто, якщо він не переживає подібну ситуацію. Якраз тут хорошим ресурсом можуть бути  групи підтримки. Психологічна група підтримки − це спеціально створене місце (офлайн чи онлайн), де можна конфіденційно поділитися власним досвідом та власними переживаннями,  побачити свою ситуацію іншими очима. Учасники групи можуть ділитися своїм баченням проблем і виходів з них, підтримкою, зворотнім зв’язком. Спілкування  в колі людей, які опинилися в подібних обставинах, допомагають знайти опору щоб жити далі та діяти.

Наразі багато організацій, міжнародних та національних, проводять безкоштовно групи підтримки. Цими можливостями можна та варто користуватися. Найбільш корисними групи підтримки для родин зниклих безвісти можуть стати ті, які спрямовані на:

– підтримуюче спілкування, можливості вільно розмовляти та слухати, говорити про те,       що найбільш хвилює учасників;
– надання інформаційної та соціальної підтримки;
– підвищення стійкості, щоб витримати емоційний тиск;
– отримання внутрішнього ресурсу, щоб продовжувати діяти;
– оволодіння техніками стабілізації та самопідтримки;
– створення підтримуючих стосунків в колі родини.

ГО “Блакитний птах” регулярно проводить групи підтримки для членів сімей зниклих безвісти осіб та осіб, чиї рідні перебувають в полоні. Якщо ви хочете взяти участь в них, слідкуйте за нашими анонсами.

The “Civil Society Promoting Resilience in Ukraine” project is implemented in partnership with Digniti and supported by the Ministry of Foreign Affairs of Denmark. 

Share.

About Author

Comments are closed.