Рідні полонених віддають усі сили та ресурси для пошуку та звільнення своїх близьких. В цей час вони забувають дбати про себе. Інколи, навіть вважають неприйнятним щось робити для себе доки їх близька людина знаходиться в небезпеці,  відкладаючи особисті потреби на майбутнє.

   За 2023 рік відбулося 12 офіційних процедур обміну полоненими між Україною та рф, в рамках яких було звільнено з полону 892 людини, переважна більшість з яких військовополонені. Звільнення цивільних осіб відбувається незадовільно через відсутність відповідних міжнародних конвенцій та алгоритму звільнення. За даними Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, понад 8 тисяч українців, цивільних та військових, досі перебувають у російському полоні. Міністерство внутрішніх справ має дані про 26 тисяч зниклих безвісти.  Частина зниклих безвісти осіб можуть також перебувати в полоні чи незаконно затримані (цивільні особи).

  В українському суспільстві уже існує усвідомлення щодо необхідності психологічної реабілітації звільнених з полону поряд з фізичною реабілітацією, але усе ще не достатньо розуміння щодо необхідності психологічної підтримки рідних осіб, які перебувають чи перебували в полоні, або були незаконно затримані. Вони рідко розповідають про свої особисті проблеми та переживання, тому часто їхні стани залишаються поза суспільною увагою.

Причини, по яким рідні полонених можуть потребувати психологічної підтримки:

  1.  Допомогти пережити період життя, який має значний вплив на психоемоційний стан людини та може тривати роками. Деякі фахівці називають психологічними тортурами стан, в якому перебувають рідні полонених чи незаконно затриманих цивільних осіб. Психологічно, очікування і пошуки неймовірно виснажливі, забирають багато внутрішнього ресурсу людини. Переживання щодо поводження з близькими в полоні, невизначеність з можливістю та термінами звільнення, мають значний психотравмуючий фактор. Кожен обмін полонених  це надія. Та стрес, якщо близької людини не виявилося в списках звільнених з полону. Рідні зниклих безвісти осіб переживають невизначену втрату. Це особливий тип втрати, який викликає особливий вид горя, якому немає кінця.
  2. Протидія маніпуляціям психологічного впливу щодо рідних полонених. Не рідко рідні полонених чи незаконно затриманих осіб отримують дзвінки з території рф чи тимчасово окупованої території України, в яких їх намагаються переконати, що їх близьких не хоче повертати Україна. Інколи публікують списки полонених, яких, нібито, Україна відмовляється забирати з полону. Такі дії мають на меті викликати в суспільстві незадоволення владою України через людей, що перебувають у вразливому стані та використовувати це незадоволення у власних цілях. Протидією такому психологічному впливу має бути психологічна підтримка рідних полонених.
  3. Допомога у подоланні наслідків перебування у полоні.  Досвід полону та тортур впливає на психологічний стан особистості. В людини втрачається відчуття базової довіри до світу, довіри іншим людям, порушується віра в себе та втрачаються навички контролю свого життя.  Досвід полону  впливає не лише на постраждалого, але й на його родину та найближче оточення. Довготривала ізоляція призводить до розриву взаємозв’язків з сім’єю, зміну соціальних ролей та може виникнути дезадаптація в суспільстві. Для подолання наслідків полону та тортур можуть знадобитися роки та багато підтримки. Чи не найбільшу роль тут відіграє родина звільненого з полону. Тому важливо, щоб члени родини були самі у ресурсному стані та знали, як вони можуть допомогти своїм близьким. Поради досвідченого фахівця стануть у нагоді. Це можна забезпечити як за допомогою індивідуальної психологічної допомоги,  так і групової.  Процес реабілітації пришвидшується, якщо постраждала особа відчуває підтримку родини, а родина знає як правильно цю підтримку надати.

ГО “Блакитний птах” надає безкоштовну психологічну допомогу людям, що пережили полон та тортури, рідним полонених та цивільних заручників та членам сімей зниклих безвісти осіб.

Якщо вам потрібна наша підтримка просимо звертатися. Телефони психологічної допомоги:  +380950162622; +380505094049

The “Civil Society Promoting Resilience in Ukraine” project is implemented in partnership with Digniti and supported by the Ministry of Foreign Affairs of Denmark. 

Три причини

Share.

About Author

Comments are closed.