Порядок першочергових дій які мають зробити родичі після потрапляння близької людини до полону

0

Перелік основних дій, які мають зробити родичі після потрапляння близької людини до полону, незаконного затримання або зникнення безвісти під час збройного конфлікту

        1. Звернутися із заявою про кримінальне правопорушення до правоохоронних органів України.

  • У заяві необхідно вказати відомі вам обставини незаконного позбавлення свободи, зникнення безвісти людини або вчинення воєнного злочину відносно полоненого. Заяву можна подати до місцевого органу поліції або СБУ за місцем вашого проживання чи перебування. Як правило, звернутися до поліції швидше і доступніше, так як їх органи розташовані у більшості населених пунктів і районах міст.
  • В умовах війни випадки незаконного позбавлення волі або жорстокого чи нелюдського поводження в полоні мають кваліфікуватися за статтею 438 КК України. Однак заяви продовжують реєструватися також по статтях мирного часу: 115 КК України (умисне вбивство), 146 КК України (незаконне позбавлення волі), 146-1 КК України (насильницьке зникнення). Після проведення першочергових слідчих дій прокуратура може змінити підслідність з поліції на СБУ, так як злочини, вчинені в умовах війни, підслідні Службі безпеки.
  • Якщо ви знаходитесь за кордоном або на підконтрольній РФ території і не маєте родичів, що можуть звернутися до правоохоронних органів, заяву про злочин можна подати ел. поштою на їх офіційні електронні адреси (бланк заяви).
  • На підставі заяви про злочин, слідчий має відкрити кримінальне провадження і розпочати досудове розслідування. Варто дізнатися номер кримінального провадження, статтю за якою проводиться розслідування. Слідчий має надати документ, де зазначена вказана інформація (наприклад, витяг з ЄРДР у кримінальному провадженні, довідка з інформацією по справі, інше).
  • Родича або близьку особу полоненого чи зниклого безвісти мають визнати потерпілими та провести можливі слідчі дії (допит, відібрання ДНК-даних, та ін.).
  • Звернення до слідчих органів: а) допоможе у встановленні та фіксуванні обставин і фактів полону людини (телефонні дзвінки, фото і відео з полону, тощо), що може бути використано українською стороною під час ведення переговорів. б) має на меті знайти і притягнути до відповідальності винних у злочині.
  1. Звернутися до органів, які займаються питанням ведення обліку та переговорів щодо звільнення з полону (бланки заяв-анкети):

Державне підприємство «Український Національний центр розбудови миру», який виконує функцію Національного інформаційного Бюро

Чоколівський бульвар, 13, м. Київ, 03186,

Ел. пошта: nib.uncp.info@gmail.com

Телефони: 1648 (Україна) +380 442 878 165 (для дзвінків із за кордону)

Об’єднаний Центр з пошуку та звільнення полонених при Службі Безпеки України

Вул. Ірининська, 4, м. Київ,

Ел. пошта: united.centre.ssu@gmail.com

Телефони: +380 980 873 601; +380 676 508 332; + 380 442 558 435

Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими

Вул. Електриків, 33, м. Київ, 04176/ вул. Спаська, 37, м. Київ, 04070 (громадська приймальня штабу)

Ел. пошта: koord.shtab@gmail.com ; contact@gur.gov.ua

Телефони: +380 954 127 424; +380 444 251 209.

(для рідних військовополонених)

  1. Звернутися до Міжнародного Комітету Червоного Хреста. Делегація МКЧХ в Україні (головний офіс): вул. Велика Васильківська, 6 «О», м.Київ, Україна, телефони +38 (044) 392 32 10; 0-800-300-155; eл. пошта: kyi_kyiv@icrc.org.
  1. З червня 2022 року розпочала свою роботу гаряча лінія МВС для звернень рідних та близьких полонених, зниклих безвісти та загиблих українських захисників. Заявники зможуть залишити інформацію про своїх рідних, отримати психологічну допомогу, а також роз’яснення щодо прав, які мають рідні військовополонених, зниклих безвісти та загиблих осіб. Телефон: +380894 201 866.
  1. У тому випадку, якщо ви звернулися до вказаних органів, однак впродовж тривалого часу не отримували будь-якої офіційної інформації у письмовому вигляді (лише усне спілкування або по-телефону), доцільно подати запити з метою інформування про стан розгляду вашого питання (бланки запитів).
  1. Рідні військовополонених та незаконно позбавлених волі осіб у ході збройного конфлікту можуть претендувати на грошову та іншу підтримку. У січні 2022 року було прийнято Закон України «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей». У законі закріплено право на грошову допомогу, медичне обстеження і психологічний супровід для звільнених із полону осіб та їх рідних. Заявапро надання допомоги  подається до Мінреінтеграції (адреса: Чоколівський бульвар, 13, м. Київ, 03186, ел. пошта:  info@minre.gov.ua; телефони: + 380 443 551 463; + 380 443 551 467).

Всі інші заяви чи звернення до інших органів влади, журналістів та ЗМІ не впливають на переговори про звільнення чи пошук зниклої особи. Звернення до державних органів будуть переспрямовані до вищенаведених компетентних органів. Адвокаційна кампанія надасть лише публічного розголосу і пізнаваності полоненого, але навряд допоможе у його звільненні.

За фінансової підтримки чеської організації People in Need, у рамках ініціативи SOS Ukraine. Зміст публікації не обов’язково збігається з їхньою позицією.

Фото взято з сайту www.iz.com.ua

Share.

About Author

Comments are closed.