Українське суспільство наразі щодня переживає психотравмуючі події: обстріли, поранення та гибель людей, руйнування, полон та тортури, викрадення людей, зниклі безвісти, життя в окупації, вимушене переміщення та вимушене біженство тощо. Це не може не вплинути на наш психоемоційний стан. Всі емоції внаслідок стресу війни мають право бути. Це така наша НОРМАЛЬНА реакція на НЕНОРМАЛЬНУ ситуацію.
Багато людей відзначають психологічні наслідки через постійні стресові ситуації: тривожність, симптоми депресії, емоційна нестабільність, порушення сну, порушення когнітивної сфери тощо. Міністерство охорони здоров’я повідомляє, що за перші два місяці 2024 року діагноз постравматичний стресовий розлад (ПТСР) встановлено фактично такій же кількості пацієнтів, як за весь 2021 рік.
Як ми можемо допомогти собі та іншим? Розуміння впливу травматичних подій на життя та особистість людини є вкрай важливим. Психоедукація – це пояснення і донесення до людей необхідної інформації про психічне здоров’я, психологічні негаразди та їх наслідки для особистості.
Наслідки психологічної травми, її симптоми та особливості протікання не потрібно сприймати як страшний діагноз, це тільки тимчасова особливість, в подоланні якої потрібна допомога близького оточення, а також психологів.
В українському суспільстві, станом на сьогодні, недостатньо сформована «культура звернення за психологічною допомогою». Але наслідки стресу війни можна мінімізувати за умови звернення за допомогою. Для цього, зараз існують безкоштовні можливості. В Україні багато громадських, благодійних організацій та волонтерських об’єднань, які під час війни надають безкоштовну психологічну допомогу. Контакти таких організацій можна легко знайти через інтернет. Якщо ви відчуваєте, що вам необхідна підтримка, за нею можна та варто звертатися. Психологічну допомогу можна також отримати через безкоштовні сервіси в соціальних службах і державних лікарнях, інших державних закладах.
В попередніх матеріалах ми уже розповідали про психологічні симптоми, з якими варто звертатись до психолога після звільнення з полону, упередження про психологічну допомогу, упередження, що перешкоджають зверненню за психологічною підтримкою, кризову психологічну допомогу, та як зрозуміти, що людина в кризовому психологічному стані, психотерапію, як відбувається сеанс та навіщо вона потрібна, травми війни і їхній вплив на сприймання світу у дітей, де знайти підтримку рідним зниклих безвісти осіб та чим можуть бути корисні групи підтримки, чому рідним полонених необхідна психологічна підтримка.
У цьому матеріалі розповімо про саморегуляцію. Про те, як ми самі можемо собі допомогти. Саморегуляція – це управління своїм психоемоційним станом, який досягається шляхом впливу людини на самого себе за допомогою слів, уявних образів, управління м’язовим тонусом і диханням.
Варто одразу зазначити, що якихось універсальних технік та способів саморегуляції не існує. Людина повинна підібрати для себе свою, ту, що найбільше їй підходить. Це залежить від індивідуальності кожного з нас. При виборі технік та способів саморегуляції, важливо розуміти як вони працюють, якого ефекту та впливу досягають.
Способи, пов’язані з управлінням дихання – це ефективний засіб впливу на тонус м’язів і емоційні центри мозку. Повільне і глибоке дихання (за участю м’язів живота) знижує збудливість нервових центрів, сприяє м’язовому розслабленню, тобто релаксації. Часте (грудне) дихання, навпаки, забезпечує високий рівень активності організму, підтримує нервово-психічну напруженість.
Способи, пов’язані з управлінням тонусом м’язів, рухом дозволяють зняти нервово-психічне напруження, швидко відновити сили. Психотравмуючі події можуть викликати м’язове напруження.
Способи, пов’язані з впливом слова задіюють свідомий механізм самонавіювання, йде безпосередній вплив на психофізіологічні функції організму.
Способи, пов’язані з використанням мислеобразів. Використання образів пов’язано з активним впливом на центральну нервову систему почуттів і уявлень. Безліч наших позитивних відчуттів, спостережень, вражень ми не запам’ятовуємо, але якщо пробудити спогади і образи, з ними пов’язані, то можна пережити їх знову і навіть посилити.
В наступному матеріалі ми наведемо декілька простих технік саморегуляції, які можна спробувати використовувати.
ГО “Блакитний птах” надає безкоштовну психологічну допомогу людям, що пережили полон та тортури, рідним полонених чи незаконно затриманих цивільних осіб та членам сімей зниклих безвісти осіб.
Телефони психологічної допомоги: +380950162622; +380505094049
The “Civil Society Promoting Resilience in Ukraine” project is implemented in partnership with Digniti and supported by the Ministry of Foreign Affairs of Denmark